ANASAYFA » HAKKIMDA

Özgeçmiş

 


1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’da Alman Hastaneler grubunda pratisyen hekim olarak iş hayatına başladı. Bu dönemde üç yıl  boyunca Ayla Algan’ın atölyesinde yaratıcı drama ve tiyatro çalıştı. 2002-2006 yılları arasında Kocaeli 112 ‘de ambulans hekimliği yaptı. Akademi İstanbul’da tam zamanlı tiyatro bölümünü bitirdi (2002-2005).


2006 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri ihtisasına başladı.Eğitimin temel taşlarını Bakırköy ‘de alırken beri yandan, Prof.Dr.Doğan Şahin’den Dinamik Psikiyatri ve Cinsel Terapi eğitimlerini, Prof.Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini, Prof.Dr.Metin Başoğlu ve Doç. Dr Ebru Şalcıoğlu’dan Travma ‘da Kontrol Odaklı Davranış Terapisi eğitimini, Dr. Fuat Ulus’tan Grup Terapisi ve Sinematerapisi eğitimini, Prof.Dr. Emine Z. Kılıç ‘dan Aile Terapisi eğitimini, Tibbi Hipnoz Derneği’nden Hipnoz eğitimini aldı.
2008 -2009 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Prof.Dr.Meral Özbek’in “Kültürel İncelemeler ” doktora programına konuk öğrenci olarak katıldı.

 

Yurtdışında psikiyatrinin nasıl işlediğine dair gözlemler yaptı, eğitimler aldı ve gönüllü çalışmalara katıldı.
İngiltere’de Huddersfield- Woman Space ‘de, Ortadoğu’dan göçmek zorunda kalan kadınlarla gönüllü asistan olarak çalıştı (2008).
Kanada ‘da Montreal McGİll Universitesi’nde Division of Social & Transcultural Psychiatry bölümünden aldığı bursla “Cultural Psychiatry Summer Programme” ‘a katıldı (2010).
Almanya’da Asklepios Westklinikum Hamburg’da psikiyatri kliniğinde hem gözlemci olarak bulundu hem Almanya’daki Türk hastalarla çalıştı (2011).
İtalya’da Trieste’de toplum içinde ruh sağlığı uygulamalarını görme imkanı bulup, WHO ‘nun organize ettiği Franco and Franca Basaglia İnternational School’de eğitim modülüne katıldı(2012).
İspanya Sevilla’da Hospital Universitario Virgen Macarena ‘da gündüz kliniğinde uygulamaları gözlemledi (2014).

 

Mecburi hizmetini Ergani Devlet Hastanesi’nde yaparken, Bilgi Üniversitesi “Travma Çalışmaları Sertifika Programı” eğitimini tamamladı.

Sanat Terapisi eğitimi halen devam etmektedir.
 

Üyesi olduğu Türkiye Psikiyatri Derneği' nde  2011-2015 yılları arasında “Afet Psikiyatrisi ve Travma Çalışma Birimi “eş koordinatörü olarak görev yaptı. Van Depremi, Uludere katliamı, Soma Faciası sonrası Psikososyal Destek çalışmalarında koordinatör ve gönüllü psikiyatrist olarak olarak görev aldı.

 
Tunceli’de halkın çok sevdiği ve heykelini yaptırdığı şizofreni hastası Sewusen’i anlatan belgeseli “İnsanın Deli Dediği “ile Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından jüri özel ödülüne layık görüldü.
 
Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere konuşmacı olarak katılmakta, Psikeart ve Psikesinema dergilerinde yazılar yazmaktadır.


Sanat ve sporla yakından ilgilenen Hira Selma Kalkan, flamenko dansı ve yamaç paraşütü yapmaktadır. 2015 Bursa Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması'nda Kadınlar Klasmanı Türkiye birinciliği  vardır. 

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde 5 yıl çalıştıktan sonra istifa etti.

Göçmenler için psikososyal destek ve psikiyatrik tedavi hizmeti veren Dünya Doktorları Derneği'nin İzmir bölgesi hekimidir. 
İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir. 
................................................................................................................................................................................