ANASAYFA » DEPRESYONDAN ANLADIGIMIZ
 • Depresyondan Anladığımız

  Depresif hastalıklar dünyanın en ciddi ve en önemli hastalıkları arasında yer alır. Nüfusun % 20'ye yakını etkileyen yaygın hastalıktır. Kadınların hastalığa yakalanma riski erkeklere göre iki kat fazladır. Bu durum, herkesin akrabalarından, tanıdıklarından veya arkadaş çevresinden birilerinin depresyondan etkilendiğini görmesi anlamına gelir. Ne yazık ki hastalık hala sıklıkla gizleniyor veya tespit edilemiyor. Depresyona gereken önemin verilmemesinin bir nedeni, biraz depresif bir ruh hali durumunda halk dilinde zaten sıklıkla “Depresyondan”bahsediliyor olmasıdır.


  Düşünceler, duygular, beden,sosyal ilişkiler ve iş hayatı etkilenir. Büyük önemine karşın depresyon çoğunlukla ya fark edilmemekte ya da yetersiz tedavi edilmektedir.


  Hastalık çocukluktan yaşlılığa kadar her yaşta ortaya çıkabilir. Vakaların yaklaşık % 15–20'sinde, tedavi edilmediği için veya yetersiz tedavi nedeniyle kronik bir seyir gelişebilir. Vakaların % 50–75'inde ikinci bir atak takip eder.


  Kalp krizi, inme, osteoporoz ve diyabet gibi diğer ciddi endemik hastalıkların ortaya çıkmasında bir risk faktörüdür. Tedavi edilmeyen depresyon ortalama ömrü kısaltabilir.


  Depresyon ciddi ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sıradan bir üzüntü,başarısızlık ya da iradesizlik hali değildir. Gündelik yaşamın sıkıntıları dışında başka bişeydir depresyon


  40 yaşına kadar insanlarda depresyon kaynaklı özkıyım (intihar) neticesindeki ölüm, kazayla ölümden sonra en sık görülen ikinci ölüm nedeni olarak gösterilmektedir.


  Majör depresyonu olan hastaların hemen hemen tamamında en azından intihar düşüncesi vardır. Depresyon tespit ve tedavi edilirse, genellikle baskın gelen ölüm isteği ortadan kalkar.


  Kısaca En Önemli Noktalar:

  1.Depresyon ciddi, hatta bazı durumlarda yaşamı tehdit eden bir hastalıktır ve uzman tedavisi gerektirir.

  2.Depresyonun temel özellikleri üzgün bir ruh hali veya boşluk hissi,bitkinlik (tükenmişlik), aşırı yüklenme, anksiyete bozuklukları,huzursuzluk, düşünme ve uyku bozukluklarıdır.

  3.Depresyondan muzdarip kişiler yaşamdan zevk alamazlar ve hatta en basit kararları vermekte bile büyük güçlük çekerler.

  4.Depresyona mide, bağırsak, baş, karın veya sırt ağrıları gibi bedensel şikayetler eşlik edebilir.

  5.Temelsiz suçluluk hissi depresyonun en önemli belirtilerinden biri olabilir.

  6.Tüm ağır hasta insanlar gibi depresyon hastaları da çevrelerinden anlayış ve desteğe ihtiyaç duyarlar.

  7.Depresyonun karakterize edici özelliği beyinde bir sinir metabolizma bozukluğu olmasıdır. Sinir nöroverici konsantrasyonu (Serotonin,Noradrenalin, Dopamin) dengesizdir.

  8.Depresyon tedavi edilebilir. Tedavi amacıyla çeşitli kanıtlanmış psikoterapi yöntemleri, ruh halini düzenleyen modern ilaçlar (antidepresanlar), stres yönetimi ve gevşeme teknikleri ve yardımcı tamamlayıcı tıbbi yaklaşımlar mevcuttur.

  9.Modern antidepresanların neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.Bağımlılık yapmazlar. Kişiliği değiştirmezler. Uyarıcı ya da yatıştırıcı madde değildirler.
  Antidepresanlar etkisini hemen göstermezler. İyileşene kadar çoğu zaman günler haftalar geçer.

  10.İlaçların ihtiyaç duyulduğunda tamamen doktor reçetesine göre ve düzenli olarak alınması çok önemlidir. Olası yan etkiler, huzursuzluk,sıkıntı veya kuşku durumunda daima tedavi eden doktorla açıkça görüşülmelidir.

  11.Tekrarlayan depresyon önleyici bir şekilde tedavi edilebilir.

  12.Özkıyım (intihar) büyük bir tehlikedir. İntihar riski zamanında tespit edilebilir. Acil bir durumdur. İntihar riski bulunanlar en kısa sürede tıbbi tedaviye tabi tutulmalıdır.